20 years of tasting success

The South Australian Food Industry Awards Program first came into being as a group of different awards for different primary industry sectors, including agriculture, horticulture and fibre, in the late 1990s. Over the years, award categories have been refined and refreshed, and new categories added to recognise outstanding contributions to the industry and to South Australia. Through the connections built by this awards program, our state’s reputation for quality, innovation and excellence continues to grow as businesses work together and set new benchmarks for the industry as a whole.

Food South Australia became the manager and host of the South Australian Food Industry Awards Program in 2012, with support from the Government of South Australia. Over the last six years, Food South Australia has fostered growth of the program each year to consistently achieve new records for the number of entries, for votes in the consumer award category, and for attendance at the Gala Dinner and winners’ announcement, which is now widely recognised as the industry’s night of nights on the annual calendar.

We salute our past winners and look forward to finding out who will be joining this star-studded list in 2018.


Meet the winners

2017

San Remo Hall of Fame Inductee: Nippy’s

Duncan MacGillivray Entrepreneur Award supported by Primary Industries and Regions of South Australia
Winners: Tom Robinson and Roger Edwards of Goolwa PipiCo

University of Adelaide Education Award (new award in 2017)
Winner: Haigh’s Chocolates

Bickford’s Australia Leader Award
Winner: Kris Lloyd of Woodside Cheese Wrights

Royal Agricultural & Horticultural Education Foundation of South Australia Business Excellence Award
Winner (< 15 FTEs): Skara Smallgoods
Winner (> 15 FTEs): Beerenberg Farm

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner (< 15 FTEs): Skara Smallgoods
Winner (> 15 FTEs): Ceravolo Orchards

Food Processing Equipment Innovation – Business Award
Winner (< 15 FTEs): Wakefield Grange
(> 15FTEs category was not awarded in 2017)

South Australian Research and Development Institute Innovation – Food Award
Winner (< 15 FTEs): Greenwheat Freekeh
Winner (> 15 FTEs): Raw Nation Wholefoods

Foodland SA New Product Award
Winner (< 15 FTEs): Section28 Artisan Cheeses
Winner (> 15 FTEs): MOO Premium Foods

Moore Stephens South Australia Service Provider Award
Winner (< 15 FTEs): Wakefield Grange
Winner (> 15 FTEs): HMPS

Primary Industries and Regions South Australia Regional Award
Winner: Sundrop Farms

Visy Export Award
Winner (> 15 FTEs): Beston Global Food Company

(< 15 FTEs category was not awarded in 2017)
Thomas Foods International Primary Producer Award
Winner (< 15 FTEs): Bultarra Saltbush Lamb
Winner (> 15 FTEs): Ceravolo Orchards

Statewide Super Consumer Award
Winner: Robern Menz

 

2016

San Remo Hall of Fame Inductee: Golden North

Bickford’s Australia Leader Award
Winner: Ray Borda, Macro Meats Gourmet Game

Duncan MacGillivray Entrepreneur Award supported by Primary Industries and Regions of South Australia
Winner: Kris Lloyd, Woodside Cheese Wrights

Royal Agricultural & Horticultural Education Foundation of South Australia Business Excellence Award
Winner (< 15 FTEs): AgriExchange
Winner (> 15 FTEs): MOO Premium Foods

Food Processing Equipment Innovation – Business Award
Winner (< 15 FTEs): Sunfresh Salads
Winner (> 15 FTEs): Natural Fractions

South Australian Research and Development Institute Innovation – Food Award
Winner (< 15 FTEs): Spring Gully Foods
Winner (> 15 FTEs): Natural Fractions

Foodland SA New Product Award
Winner (< 15 FTEs): Sunfresh Salads
Winner (> 15 FTEs): Pangkarra Foods

Thomas Foods International Primary Producer Award
Winner (< 15 FTEs): Fleurieu Milk Company
Winner (> 15 FTEs): Wakefield Grange

Visy Export Award
Winner (< 15 FTEs): AlmondCo Australia
Winner (> 15 FTEs): Bultarra Australian Saltbush Lamb

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner (< 15 FTEs): B.-d. Farm Paris Creek
Winner (> 15 FTEs): Wakefield Grange

Primary Industries and Regions South Australia Regional Award
Winner: Bultarra Australian Saltbush Lamb

Department of Industry, Innovation and Science Industry Skills Recognition Award
Winner: AlmondCo Australia

Moore Stephens South Australia Service Provider Award
Winner (< 15 FTEs): Galipo Foods
Winner (> 15 FTEs): 2XE

Tasting Australia Consumer Award
Winner: Golden North

 

2015

San Remo Hall of Fame Inductee: AlmondCo Australia

Bickford’s Australia Leader Award
Winner: Anthony Paech, Beerenberg Farm

Department of Industry, Innovation & Science Industry Skills Development Recognition Award
Winner: AgriExchange

Duncan MacGillivray Entrepreneur Award supported by Primary Industries and Regions of South Australia
Winner: Ian Young, MexEx

Royal Agricultural & Horticultural Society Best Practice Award
Winner (<= 15 FTEs): Rainbow Fresh
Winner (> 15 FTEs): Sunfresh Salads

South Australian Research & Development Institute Innovation Award
Winner (<= 15 FTEs): Podpac
Winner (> 15 FTEs): La Casa Del Formaggio

Thomas Foods International Primary Producer Award
Winner (<= 15 FTEs): Savannah Farm
Winner (> 15 FTEs): Ceravolo Orchards

Department of State Development Export Award
Winner (<= 15 FTEs): South Australian Prawn Co-operative
Winner (> 15 FTEs): B.-d Farm Paris Creek

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner (<= 15 FTEs): Goolwa PipiCo
Winner (> 15 FTEs): Ceravolo Orchards

Foodland SA New Product Award
Winner (<= 15 FTEs): SOME Foods
Winner (> 15 FTEs): Bickford’s Australia

Primary Industries & Regions SA (PIRSA) Regional Award
Winner: Fleurieu Milk Company

Tasting Australia Consumer Award
Winner: Robern Menz

 

2014

San Remo Hall of Fame Inductee: Maggie Beer

Bickford’s Australia Leader Award
Winner: Mark Laucke, Laucke Flour Mills

Royal Agricultural & Horticultural Society Best Practice Award
Winner: AlmondCo Australia

Royal Agricultural & Horticultural Society Business Development Award
Winner: MOO Premium Foods

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner (<= 15 FTEs): Ashton Valley Fresh
Winner (> 15 FTEs): AlmondCo Australia

Foodland SA New Product Award
Winner (<= 15 FTEs): Woodside Cheese Wrights
Winner (> 15 FTEs): Macro Meats Gourmet Game

Primary Industries & Regions SA (PIRSA) Regional Award
Winner: Golden North

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner (<= 15 FTEs): Najobe Park Red Angus
Winner (> 15 FTEs): B.-d. Farm Paris Creek

Department of State Development Export Award
Winner (<= 15 FTEs): Seafood Exporters Australia
Winner (> 15 FTEs): AlmondCo Australia

Thomas Foods International Primary Producer Award
Winner (<= 15 FTEs): Rainbow Fresh
Winner (> 15 FTEs): B.-d. Farm Paris Creek

Buy South Australian Consumer Award
Winner: Enzos at Home

Duncan MacGillivray Entrepreneur Award supported by Primary Industries and Regions of South Australia
Winner: Ray Borda, Managing Director, Macro Meats Gourmet Game

Department of Industry Industry Skills Development Recognition Award
Winner: Bickford’s Australia

 

2013

San Remo Hall of Fame Inductee: Robern Menz

Bickford’s Australia Leader Award
Winner: Philip Sims of Robern Menz

Royal Agricultural & Horticultural Society Best Practice Award
Winner: Bickford’s Australia

Royal Agricultural & Horticultural Society Business Development Award
Winner: Gelista Premium Gelati

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner (<= 15 FTEs): Gelista Premium Gelati
Winner (> 15 FTEs): Lifestyle Bakery

Foodland SA New Product Award
Winner (<= 15 FTEs): Kytons Bakery Australia
Winner (> 15 FTEs): Lifestyle Bakery

Primary Industries & Regions SA (PIRSA) Regional Award
Winner: Hindmarsh Valley Dairy

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner (<= 15 FTEs): Savannah Lamb
Winner (> 15 FTEs): Wintulichs

Food and Beverage Development Fund Workforce Development Award
Winner: AgriExchange

Department for Manufacturing, Innovation, Trade, Resources and Energy (DMITRE)  Export Award
Winner: Macro Meats Gourmet Game

Thomas Foods International Primary Producer Award
Winner (<= 15 FTEs): Rohde’s Free Range Eggs
Winner (> 15 FTEs): SA Mushrooms

Buy South Australian Consumer Award
Winner: Robern Menz

 

2012

San Remo Hall of Fame Inductee: Haigh’s Chocolates

Bickford’s Australia Leader Award
Winner: Franz Knoll

Royal Agricultural and Horticultural Society Best Practice Award
Winner: ≤ 10 FTE Barossa Valley Cheese Company
Winner: (> 10 FTE): Bickford’s Australia

Food & Beverage Development Fund Workforce Development Award
Winner: Beerenberg

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner: ≤ 10 FTE Savannah Lamb
Winner: > 10 FTE Bickford’s Australia

South Australian Research and Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner: ≤ 10 FTE The Australian Carob Company
Winner: > 10 FTE Mexican Express

Foodland SA Product Award
Winner: ≤ 10 FTE Pangkarra Foods
Winner: > 10 FTE Sunfresh Salads

Primary Industries & Regions SA (PIRSA) Regional Award
Winner: Savannah Lamb

 

2011

South Australian Food Industry Hall of Fame, made possible by San Remo
Inductee: T&R Pastoral

Innovate SA Visionary Leader (Industry)
Winner: Maggie Beer

Innovate SA Young Visionary Leader
Winner: Cole Thomas

Food & Beverage Development Fund SA Valuing Workforce Development Award
Winner: Spring Gully Foods

Peats Soil and Garden Supplies Creating Sustainability Award
Winner: Savannah Lamb

Beerenberg Developing Markets Award
Winner: Domestic: Richard Gunner’s Fine Meats
Winner: International: AgriExchange

Royal Agricultural and Horticultural Society Fostering Value Chain Award
Winner: Richard Gunner’s Fine Meats

Bickford’s Australia Growing Small Business Award
Winner: Lifestyle Bakery

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Leading Innovation Award
Winner: Carisma Potatoes

Department for Manufacturing, Innovation, Trade, Resources and Energy (DMITRE) Servicing Industry Award
Winner: TAFE SA Regency International Centre

Foodland SA Understanding Consumers Award
Winner: Robern Menz

 

2010

South Australian Food Industry Hall of Fame, made possible by San Remo
Inductee: Beerenberg

Innovate SA Visionary Leader Awards
Young Recipient: Sam Tucker of Tucker’s Natural
Industry Recipient: Tas Mitani of Mitani Products

Food and Beverage Development Fund Valuing Workforce Development Award
Winner: Bickford’s Australia

Peats Soil and Garden Supplies Creating Sustainability Award
Winner: Australian Caper Company

Department of Trade and Economic Development Developing Markets Awards
Domestic Winner: Olga’s Fine Foods
International Winner: Seafood Exporters Australia

Adelaide Showground Fostering Value Chain Award
Winner: Kangaroo Island Pure Grain

Food SA Growing Small Business Award
Winner: Udder Delights

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Leading Innovation Award
Winner: Australian Caper Company

Adelaide Produce Markets Servicing Industry Award
Winner: AMJ Produce

Foodland SA Understanding Consumers Award
Winner: Spring Gully Foods

 

2009

South Australian Food Industry Hall of Fame, made possible by San Remo
Inductee: Michael Angelakis of Angelakis Brothers

KPMG Young Leader Award
Winner: Claude Cicchiello

Food and Beverage Development Fund Workforce Development Award
Winner: Robern Menz

Peats Soil and Garden Supplies Sustainability Award
Winner: Clean Seas Limited

National Australia Bank Agribusiness Export Award
Winner: Dover Fisheries

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner: Clean Seas Limited

Department of Trade and Economic Development New Product Award
Winner: Pendleton Fine Foods

Rural Solutions SA Services to Industry Award
Winner: Singapore Airlines Cargo

Rabobank Value Adding Award
Winner: B.-d. Farm Paris Creek

Food Adelaide Value Chain Award
Winner: Dover Fisheries

 

2008

South Australian Food Industry Hall of Fame, made possible by Coopers Brewery
Inductee: Drake Supermarkets

KPMG Young Leader Award
Winner: Dr George Ujvary of Olga’s Fine Foods

Food and Beverage Development Fund SA Inc Workforce Development Award
Winner: B.-d. Farm Paris Creek

Peats Soil & Garden Supplies Environmental Sustainability Award
Winner: AgriExchange

National Australia Bank Export Award
Winner: AlmondCo

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner: Robern Menz

San Remo Pasta New Product Award
Winner: Humbugz Honey

Rural Solutions SA Services to Industry Award
Winner: Adelaide Showground Farmers Market

Food Adelaide Value Adding Award
Winner <15 FTEs): Tutto Pasta
Winner (>15 FTEs): Richard Gunner’s Fine Meats

 

2007

South Australian Food Industry Hall of Fame made possible by Coopers Brewery
Inductee: Bickford’s Australia

KPMG Young Leader Award
Winner: Stephan Knoll of Barossa Fine Foods

Peats Soil & Garden Supplies Environmental Sustainability Award
Winner: The Food Forest

National Australia Bank Export Award
Winner: Clean Seas Tuna

Food Adelaide Finished Food Awards
Winner (Small): Buzz Honey
Winner (Medium): Woodside Cheese Wrights
Winner (Large): Ferguson Australia

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner: Kinkawooka Shellfish

San Remo Pasta New Product Award
Winner: Kinkawooka Shellfish

Rural Solutions SA Services to Industry Award
Winner: Jigsaw Media Solutions ‘Sumptuous’

Food and Beverage Development Fund SA Inc Workforce Development Award
Winner: AgriExchange

 

2006

South Australian Food Industry Hall of Fame
Inductee: San Remo

KPMG Young Leader Award
Winner: Steven Marafiote

Badge Constructions Best New Product 05/06 Award
Winner: Woodside Cheese Wrights

Peats Soil & Garden Supplies Environmental Management Award
Winner: Coopers Brewery

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Innovation Award
Winner: Scalzi Produce

Food Adelaide New Export Development Award
Winner: Australia Quality Plus

Rural Solutions SA Services to Industry Award
Winner: The Brasserie at Hilton Adelaide

Adelaide Showground Value Adding (Small) Award
Winner: Hindmarsh Valley Dairy

NFIS Ltd Value Adding (Medium) Award
Winner: Ferguson Australia

Coopers Brewery Value Adding (Large) Award
Winner: Robern Menz

Food Training SA & FTH Skills Council Workforce Development Award
Winner: Cocolat

 

2005

Coles & Bilo South Australian Food Industry Hall of Fame Award
Inductee: Coopers Brewery Limited

South Australian Research & Development Institute (SARDI) Leadership Through Innovation Award
Winner: Kangaroo Island Abalone

NFIS Limited Leadership Through New Export Development Award
Winner: Kangaroo Island Abalone

Peats Soil and Garden Supplies Leadership Through Environmental Sustainability Award
Winner: B.-d. Farm Paris Creek

Dairy Farmers Leadership Through Innovative Services to the Food Industry Award
Winner: Regional Food South Australia Co-op

Food Training SA and FTH Skills Council Leadership Through Value Adding (Small) Award
Winner: Willabrand Australia

Adelaide Produce Markets Limited Leadership Through Value Adding (Medium) Award
Winner: Kangaroo Island Abalone

San Remo Leadership Through Value Adding (Large) Award
Winner: Australian Wholefoods

KPMG Young Leader Award
Winner: Rosalie Hassan

Certificate of Achievement
The Greedy Goose

 

2004

South Australian Farmers’ Federation Young Leader Of The Year Award
Winner: Shane Radbone of Wendy’s Supa Sundaes.

Coopers Brewery & Blue Lake Milling Grains Industry Achievement Award
Winner (under 10 employees): L’Abruzzese
Winner (More than 10 employees): Mitani Products

Adelaide Produce Markets Limited and Virginia Horticulture Centre Horticulture Industry Achievement Award
Winer: (Under 10 employees): Hi-Tec Group
Winner (More than 10 employees): Vitor Marketing

Visy Board Meat Industry Achievement Award
Winner (Under 10 employees): Waters Meat Store
Winner (More than 10 employees): Holco Fine Meat Suppliers

Rabobank Seafood Industry Achievement Award
Winner: (Under 10 employees): Turner Aquaculture

 

2003

Malaysia Airlines Young Leader Award
Winner: Willa Wauchope of Willabrand Australia

AusBulk Grains Industry Achievement Award
Winner (over $1m): Coopers Brewery
Winner (under $1m): Tutto Pasta

Adelaide Produce Markets Limited & South Australian Farmers Federation Horticulture Industry Achievement Award
Winner (over $1m): Angas Park Fruit Company Pty Ltd
Winner (under $1m): Thorogoods Apple Wines

Visy Board Meat Industry Achievement Award
Winner (over $1m): Big River Pork Pty Ltd
Winner (under $1m): The Brook Meat Store

Rabobank Seafood Industry Achievement Award
Winner (over $1m): Springs Smoked Seafoods Pty Ltd
Winner (under $1m): Ferguson Australia Pty Ltd

Dairy Farmers Dairy Industry Achievement Award
Winner (over $1m): Golden North Pty Ltd
Winner (under $1m): Woodside Cheese Wrights

Food South Australia Leadership Through Innovative Services to the Food Industry Award
Winner – Murray Wine and Food

Peats Soil and Garden Supplies Leadership Through Sustainable Industry Award
Winner: B.-d. Farm Paris Creek Pty Ltd

National Food Industry Strategy Leadership Through New Export Development Award 
Winner: Coopers Brewery

Vili’s Cakes Leadership Through Innovation Award
Winner: Tarac Technologies Pty Ltd

 

2002

Malaysia Airlines Young Leader of the Year Award
Winner: Richard Gunner of Coorong Angus Beef

AWB Ltd Field Crop Industry Achievement Award
Winner: Blue Lake Milling

Adelaide Produce Markets Horticulture Industry Achievement Award
Winner: Kangara Foods

VISY Board Meat Industry Award
Winner: Holco Fine Meat Suppliers

PIBA Seafood Industry Achievement Award
Winner: The Australian Southern Seafood Group

National Foods Dairy Industry Achievement Award
Winner: B.-d. Farm Paris Creek

Food South Australia Leadership through Innovative Services to the Food Industry
Winner: Pacific Asia Express

Regency Institute of TAFE Leadership through Training and Development Award
Winner: Lenzerheide Restaurant

Food Adelaide Leadership through New Export Development Award
Winner: Australian Hiramasa

Envestra Leadership through Innovation Award
Winner: Ludvigsen Family Farms

 

2001

Malaysia Airlines Young Leader Award
Winner: Mark Pye

Adelaide Produce Markets Horticulture Industry Award
Winner: DP Exports

FPE Meat Industry Development Board Achievement Award
Winner: Tatiara Meat Company

PIBA Bank Seafood Industry Achievement Award
Winner: Stolt Sea Farm

Australian Wheat Board Field Crops Industry Achievement Award
Winner: Blue Lake Milling

National Foods Dairy Industry Achievement Award
Winner: Copperpot Fresh Gourmet Dips and Pate

Michell & Rural Solutions SA Wool and Other Fibres Award
Winner: Southrose Merino Stud

Regency Institute of TAFE Leadership through Training and Development Award
Winner: Yandilla Park

Supermarket to Asia Leadershipship through New Export Development Award
Winner: Yandilla Park

Envestra Leadership through Innovation Award
Winner: Springs Smoked Seafoods

 

2000

Horticulture Industry Achievement Award
Winner: Comit Farms Produce

Grains Industry Achievement Award
Winner: Pizza Haven

Dairy Industry Achievement Award
Winner: B.-d Farm Paris Creek

Meat Industry Achievement Award
Winner: Tungali Feedlot

Seafood Industry Achievement Award
Winner: Angelakis Brothers

Leadership Through Development and Training Award
Winner: Arnott’s Biscuits

 

1999

Horticulture Industry Achievement Award
Winner: Mondello Farms Pty Ltd

Grains Industry Achievement Award
Winners: Adelaide Malting Company Pty Ltd and BW & RD Smart ‘Akeringa’

Dairy Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): Donovan’s Dairying
Winner (Post farm gate): Tauwitchre Pastoral Company

Meat Industry Achievement Award
Winner: Macro Meats Gourmet Game and Socom Pty Ltd

Seafood Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): Galloway Yabbies
Winner (Post farm gate): Port Lincoln Tuna Processors Pty Ltd

Leadership Through Development and Training Award
Winner: Pizza Haven

 

1998

Horticulture Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): The Rose Company
Winner (Post farm gate): Beerenberg

Grains Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): Murrumbeena Props
Winner (Post farm gate): Laucke Four Mills

Dairy Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): Mannanarie Stud
Winner (Post farm gate): Island Pure

Seafood Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): Tony’s Tuna International
Winner (Post farm gate): Grandax Crab

Wool Industry Achievement Award
Winner (Pre farm gate): AJ and PA McBride
Winner (Post farm gate): RM Williams

Connect and share with #SAFoodAwards
Award categories
    Open Awards (up to 15 FTE staff OR over 15 FTEs)

  • Business Excellence Award, sponsored by Show Society Foundation
  • Export Award, sponsored by Visy
  • Innovation in Business Award, sponsored by Food Processing Equipment
  • Innovation in Food Award, sponsored by the South Australian Research & Development Institute
  • New Product Award, sponsored by Foodland SA
  • Primary Producer Award, sponsored by Thomas Foods International
  • Service Provider Award, sponsored by Moore Stephens South Australia
  • Sustainability Award, sponsored by Peats Soil and Garden Supplies

  • Individual Awards

  • Leader Award, sponsored by Bickford’s Group
  • Next Generation Award, sponsored by Macro Group Australia

  • Industry Awards

  • Hall of Fame Award, sponsored by San Remo
  • Duncan MacGillivray Entrepreneur Award, sponsored by Primary Industries and Regions South Australia
  • Education Award, sponsored by The University of Adelaide
  • Regional Award, sponsored by Primary Industries and Regions South Australia

  • The Consumer Award, sponsored by Statewide Super
Sponsors
SARDI